background

Yemek Tarifleri

post image

Eskişehir Kahvaltı

Eskişehir, lezzetli kahvaltılarıyla da meşhurdur. Eğer Eskişehir'e yolunuz düşerse, kesinlikle bu şehrin kahvaltı kültürünü deneyimlemelisiniz.

Devamı
post image

Turşu Tarifi

Sebzeleri istediğiniz büyüklükte doğrayıp cam bir kavanoza karışık olarak ekleyin.

Devamı
post image

Mıhlama Tarifi

Karadeniz Bölgesi yemeklerindendir. Bu yörede yumurta yemekleri genelde “Mıhlama” adıyla bilinmektedir. Bazı yerlerde Mıhlama yapılırken, patatesli karışıma kavrulmuş kıyma da konur.

Devamı
post image

Menemen Tarifi

Domates, biber, soğan ve yumurtayla yapılan bu çabuk yemeğin adı, Büyük Larousse'a göre İzmir'in Menemen ilçesinden geliyor.

Devamı
post image

Sucuklu Yumurta Tarifi

Meyve suları, pekmez, sirke, meyve kuruları, bal, yumurta, tuz, biber Karahanlılar dönemi mutfağına dair bilinenlerdir.

Devamı
post image

Gözleme Tarifi

Kafkaslar'dan Anadolu'ya gelen bir geleneğin adıdır. Özenle açılan yufkanın içinde lor ve ceviz ile hazırlanarak, ballı, kaymaklı ve sıcak olarak sunulmaktadır.

Devamı
post image

Yoğurt Çorbası Tarifi

"Yoğurtla terbiye edilmiş" yemekler, Türk mutfağının en önemli özelliğini meydana getirirler. Yoğurt, Türk yemeklerinin o kadar önemli bir katığıdır ki, adeta tuz yerine geçmiştir.

Devamı
post image

Cacık Tarifi

Üzerine zeytinyağı ve kuru nane ekleyerek servis edin

Devamı
post image

Türk Kahvesi Tarifi

Kahve içmek tekke yaşamında öyle önemli bir konum almıştır ki bazı tekkelere, özellikle Balkanlarda “Kahve Ocağı” denilen bir oda eklenmiştir.

Devamı
post image

Mercimek Çorbası Tarifi

Kuru soğan yemeklik olarak doğranıp bir tencerede tereyağında kavrulur ve üzerine haşlanmış mercimek, tuz, kırmızı pul biber, zerdeçal, limon suyu ve 5 su bardağı su eklenir.

Devamı
post image

Sirkencubin Tarifi

Sirkencubin Tarifi

Devamı
post image

Bal Şerbeti Tatlısı

Suyu sürahiye koy ve üzerine ısıttığın karışımı dökün.

Devamı
post image

Ayran Tarifi

Yağ çıkarabilmek için "yoğurdu sulama ve sıvıtma" işi de ayrı bir uygulamadır. Aslında bu, bir ayran idi. Fakat yoğurdu döğme veya yaymadan önce, hafif veya kuvvetli bir sulama da, gerekli görülüyordu.

Devamı
post image

Hoşaf Tarifi

'Hoşaf adı, Farsça kökenli olup 'hoş ab'dan yani 'hoş su'dan gelmektedir. Kurutulmuş meyveden kaynatılan hoşafın taze meyve kullanılarak yapılanı ise 'komposto' diye adlandırılmaktadır.

Devamı
post image

Sütlaç Tarifi

Süt ve süt ürünleri kadim zamanlardan beri kullanılan bir hayvani gıda türüdür. Hayvancılıkla ve/veya tarımla uğraşan Türkler bu ürünü sofralarında kullanmışlardır.

Devamı
post image

Zerde Tarifi

Türk sosyal hayatında zerde özellikle kına gecesi ve düğünlerde misafirlere sunulur. Kına gündüz veya gece olur. Zerdeli pilav ikram edilir. Okuyucu lakaba göre kapı kapı gezip herkesi düğüne çağırır.

Devamı
post image

Höşmerim Tarifi

"Erini (erkeğini) bir sebeple darıltmış olan bir genç kadın, onun gönlünü etmek, onunla barışmak için hiç yemediği bir tatlı yapmak istemiş. Evde bulunan unu, tereyağında kavurmuş.

Devamı
post image

Kabak Tatlısı Tarifi

Eğer vaktiniz varsa Akşam kabakların üzerine şekeri ekleyip tencerenin kapağını kapatın. Hiç su ilave etmeden sabaha kadar bekleyin ve sabah kabağı kendi suyu ile pişirin.

Devamı
post image

Ezogelin Çorbası Tarifi

"Asıladı Zöhre Bozgeyik olan Ezo Gelin 1909 yılında Gaziantep'in Oğuzeli İlçesi'ne bağlı Dokuzyol (Uruş) Köyü'nde doğdu. 7 kardeşmişler.

Devamı
post image

Domates Çorbası Tarifi

"Domates, aynı addaki bitkinin meyvesi. Ama kullanım biçimi açısından sebzeler sınıfında değerlendiriliyor. Çok gerilere gitmeyelim, 19. yüzyılın başlarında yaşamış olsaydık, hiç domates yeme şansımız olmayacaktı.

Devamı
post image

Tarhana Tarifi

"Tarhana"da, yoğurt katığı ile yapılmış, bir yemek malzemesidir. Tarhana sözü, aslında Türkçe değildir. Farsça, terhuvâne, terhine ve buna benzer sözlerden meydana gelmiştir.

Devamı
post image

Çömlekte Güveç Tarifi

Eski Türklerde güveç’in “tandır sacayağına” oturtarak pişirildiği bilinmektedir. "Tandır sacayağı" diğer saç ayaklarına göre daha küçük ve alçaktırlar. Ayrıca ateş üzerinde iyice oturabilmesi için, üç ayağının uçları da biraz sivrileştirilmiştir.

Devamı
post image

Tutmaç Çorbası Tarifi

Tutmaç bir çeşit "erişte aşı" demektir. Türkler arasında çok yaygındır. Tutmaç, eski Türklerde geniş olarak, erişte gibi hamur parçalarından hazırlanmış, yemekler idiler.

Devamı
post image

Pirinç Pilavı Tarifi

Türklerin pirinci tanıtmak için başlangıçta, Hint veya İran kökenli sözler kullandıklarını görüyoruz. Pirinç yerine, tutturgan gibi, ek ve kök bakımından Türkçe olan kelimeler kullanmışlardır.

Devamı
post image

Izgara Köfte Tarifi

"Türk mutfağının vazgeçilmez lezzeti köftenin birbirinden farklı çeşidi var. İşte Gaziantep'ten Edirne'ye, İzmir'den Rize'ye, 7 bölgenin en meşhur, en leziz köfteleri.

Devamı
post image

Balaban Tarifi

Balaban, avcı kuşlardan biridir. Fakat bu kuşun adı Kaşgarlı'da olmadığı gibi, Çağatayca sözlüklerde de görülemiyor. Bu, balaban'ın Orta Asyalılar'ca bilinmediğini gösterebilir.

Devamı
post image

Erişte Tarifi

Çançu: "Erişte hamuru açmak" için kullanılan bir oklağı. Burada Besim Ata1ay'ın tercüme ettiği erişte sözü de şüphelidir. Ama Türklerin erişte çeşitlerini tanıdıklarını iyi biliyoruz.

Devamı
post image

Kıymalı Mantı Tarifi

"Mantı" sözü Türkçeye, Çince mantou deyiminden geçmiştir. Aslında, bir Çin yemeğidir. Türklerin mantıları ise, pişirme bakımından, Çin mantısından daha ayrı idi. Bu etli ve yufkalı mantılar Çin'de çoğu zaman ve yalnızca Müslüman Çinlilerin lokantalarında yenebilir.

Devamı
post image

Keşkek Tarifi

Derleme sözlüğünde “herse”: 1. Haşlanmış buğday, ya da mısır dövülüp, şeker ya da bal ile karıştırılarak yapılan bir çeşit yiyecek.

Devamı
post image

Kavurma Tarifi

Türklerde toylar ve düğünler, yemeklerin piştikleri ve yendikleri şenlikler idiler. Yemeksiz toy ve düğün düşünülemezdi. Türklerde toy geleneği çok eski ve köklü idi. Fakat, daha çok içtimaî bir hadise ve dayanışmadır

Devamı
post image

Saray Tandır Tarifi

HarezmşahlarTürk kültür çevresi Anadolu'daki Türk kültürünün gelişmesi bakımından mühimdir .Zamahşarî'ye göre bu çağ Türkleri, "eti tandırladı" diyebilmek için,tanurladı etni, sözünü kullanıyorlardı.

Devamı
post image

Haluja Çerkez Mantısı Tarifi

Mengen yöresinde hamurdan yapılan ve içi boş hazırlanan ve bir çeşit mantı olarak tanımlanabilecek olan yemek halışka (çene çarpan) adıyla anılmaktadır.

Devamı
post image

Çömlekte Kuru Fasulye Tarifi

Fasulye ve börülce Türkiye Selçuklularının yetiştirdiği ürünler arasında yer almıştır. Fasulye Türklerin eskiden beri bildiği bir bakliyattı. Öyle anlaşılıyor ki Türkler fasulye, bezelye, bakla gibi bitkilerin hepsini birden, burçak veya böğrülce olarak adlandırıyorlardı.

Devamı