background

Sivrihisar Küçük Hamam

Sivrihisar Küçük Hamam

Sivrihisar Küçük Hamam

Sivrihisar Küçük Hamam

Çok uzun çağlardır insan hayatında oldukça önemli bir konumda yer alan temel turizm hizmetleri, pek çok farklı çeşit ve niteliklerde olmak üzere karşımıza çıkmaktadır. Genel turizm hizmetleri kapsamında oldukça önemli bir yere sahip olan tarih turizmi de bu alanda oldukça kritik bir konumda kendisine yer bulmaktadır. Oldukça önemli bir turizm kolu olarak öne çıkan termal turizm hizmetleri de tarih turizmi ile doğrudan ilintili olabilmektedir.

Özellikle eski çağlardan beri ülkemize miras kalan pek çok çeşitli hamam bölgeleri de bu noktada oldukça popüler turizm noktaları olarak öne çıkmaktadır. İç Anadolu Bölgesinin en tarihi illerinden bir tanesi olan Eskişehir’de bu anlamda oldukça zengin bir şehirdir. Örnek olarak; Eskişehir’in Sivrihisar bölgesinde yer alan Sivrihisar Küçük Hamam da yıl içerisinde geniş çapta turist çeken tarihi yapıtlar arasında yer alır.

Sivrihisar Küçük Hamam Nerededir?

İç Anadolu Bölgesinin güzide illerinin başında gelmekte olan Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde yer alan pek çok çeşitli tarihi yapıtlar, Eskişehir ve çevre illerden pek çok turiste de ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi termal turizm denildiği zaman akla gelen ilk eserlerden olan Sivrihisar  Küçük Hamam da;

  • Görenleri büyüleyen ihtişamlı tarihi yapısı,
  • Karma tarihi taş sanat işlemeciliği detayları ve
  • Tamamen doğal yeraltı su kaynakları ile öne çıkmaktadır.

Özellikle Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden çeşitli esintiler taşımakta olan Sivrihisar Küçük Hamam, tarihe meraklı olan bireyler için de kaçırılmaz fırsatlar arasında yer almaktadır. Ülkemizde oldukça uygun fiyatlara gezip görebileceğiniz mekanların başında gelmekte olan Sivrihisar  Küçük Hamam, tamamen taş işlemeli dış yapısı ile görenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

Sivrihisar Küçük Hamam’ın Tarihsel Önemi

Hem Selçuklu mimarisi hem de Osmanlı mimarisinden çeşitli izler taşımakta olan Sivrihisar Küçük Hamam, Sivrihisar bölgesinin olduğu gibi Eskişehir ilimizin de en önemli tarihi yapıtlarından bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. Yıl içerisinde oldukça kolay bir şekilde ziyaret edebileceğiniz hamam, dünyanın pek çok farklı noktasında bulamayacağınız eşsiz tarihi yapısıyla da özellikle tarih severleri büyülemeye devam etmektedir.