background

Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcası

Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcası

Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcası

Mihalıççık  Yarıkçı Kaplıcası

Eskişehir’deki en özel kaplıcalardan birisi Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcası’dır. Mihalıççık ilçesinin güneydoğusunda, Hamam Deresinin kenarında ve Hamam Dağının eteğinde yer almaktadır. Kaplıcanın denizden yüksekliği 900 metredir. Mihalıççık Yarıkçı  Kaplıcası hem sıcak hem de soğuk hamamlara sahiptir.

Yarıkçı Köyü sınırları içinde yer alan Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcası, ilçe merkezine 12 kilometre mesafede yer alırken Eskişehir kent merkezine 102 kilometre uzaklıktadır.

Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcası suları kalsiyum karbonat biriktirmektedir. Bunun da örneklerini vadide taşlaşmış çağlayanlar şeklinde görmek mümkündür. Bu taşlaşmış çağlayanlar da bölgeye vardığınızda hoş bir doğa harikası oluşturmaktadır. 39 derece olan sular oldukça kükürtlüdür ve bu koku ilk etapta size fazla gelebilir. Sular karbondioksit yönünden son derece zengin olup pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcası bölgesinde iki kaynağın üzeri kubbe ile örülüp kaplıcaya dönüştürülmüştür. Sıcak sular banyo binasındaki havuzların dibinden ve hemen köşelerden çıkmaktadır. Dört köşeli havuzlar bizleri karşılamaktadır.

Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcası’nın tarihi Selçuklular dönemine kadar uzanıyor. Bu dönemden kalan hamam binası yıllar içinde yıpranmış, harap olmuş ve binalar yeniden inşa edilmiştir. Özellikle çevresinin doğal güzelliğiyle birlikte görenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcası

Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcası sıcak ve soğuk hamama sahiptir. Suları kalsiyum karbonhidrat biriktirmektedir. Sular çok fazla kükürt kokuludur ve içinde de kükürt yer almaktadır. Bu yönüyle pek çok faydayı bir arada sağlamaktadır:

Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcasının suları astım, bronşit, nefes darlığı, alerjik üst solunum yolu rahatsızlıkları gibi solunum yolu hastalıklarında tedavi edici etkiye sahiptir.

Sedef, akne, egzama gibi cilt rahatsızlıklarında tedavi edici olmaktadır.

Kireçlenme, romatizmal rahatsızlıklar, bel fıtığı gibi rahatsızlıklarda faydalıdır.

Felç, çocuk felci, ameliyat sonrası hareket bozukluğu gibi kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcıdır.

İnsülin direnci, karaciğer yetmezliği, mide rahatsızlıkları, obezite, gut gibi mide bağırsak problemi yaşayanlarda tedaviyi destekleyici olmaktadır.

Böbrek taşı, prostat, idrar yolları enfeksiyonları gibi böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarında etkilidir. Çamur banyosu, içme kürleri gibi çeşitli tedavi yöntemleri tercih edilebilmektedir.

İltihap, kadın doğum hastalıkları, kısırlık gibi tedavilerde iyi sonuçlar elde edilmektedir.

Sinir bozukluğu, stres gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Felç, yara ve romatizma rahatsızlıklarına karşı etkilidir.

Bütün bunlar kişiye göre değişmekte, herhangi bir rahatsızlığı olanların doktorlarına danışmalarında fayda vardır.

Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcası Nerede,  Nasıl Gidilir?

Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcası Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Mihalıççık ilçesinin Yarıkçı köyü bulunmakta ve bu köy sınırları içindedir. Hamam Dağının hemen eteklerinden yer alan Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcası, Hamam Deresinin kenarındadır. Mihalıççık ilçesinin merkezine 12 kilometre mesafede bulunmaktadır. Eskişehir merkeze ise uzaklığı yaklaşık 102 kilometre civarıdır.

Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcası’na şahsi aracınızla ya da toplu taşıma araçlarıyla ulaşılabilir. Toplu taşıma araçlarıyla gelmek isteyenlerin Eskişehir’den Mihalıççık otobüslerine binmeleri ve servislerle ilçeye ulaşmaları gerekmektedir. İlçe merkezinden de Yarıkçı Köyü minibüslerine binilerek kaplıcaya geçilebilmektedir.

Hususi araçla Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcasına gelmek isteyenler Eskişehir’den Eskişehir – Alpu Yolunu ve Alpu - Mihalıççık yolunu kullanarak bölgeye ulaşabilmektedirler. Herhangi bir harita uygulamasına Mihalıççık Yarıkçı Kaplıcası yazıldığında yol tarifi çıkmaktadır ve kolaylıkla ulaşılabilmektedir.