background

Alpu Uyuzhamam Kaplıcası

Alpu Uyuzhamam Kaplıcası

Alpu Uyuzhamam Kaplıcası

Eskişehir’in Alpu ilçesinde yer alan Alpu Uyuzhamam  Kaplıcası egzama ve uyuz gibi pek çok hastalığa şifa oluyor. Fakat sadece 30-40 kişinin yaşamını sürdürdüğü mahallede bulunan kaynak, düzenleme, bakım ve yeterli tanıtım yapılmadığı için pek de bilinmiyor. Tamamen doğal olan kaynak, Alpu ilçesine bağlı ve şu anda 30-40 kişinin yaşadığı Uyuz Hamam Mahallesi’nde bulunuyor.

Türkiye’nin pek çok şehrinde yaşayan ve egzama, uyuz gibi hastalıkları olan kişiler şifa bulmak için Alpu Uyuzhamam Kaplıcası ziyareti yapıyor. Hastalar ilk önce, kaplıcanın önünde yer alan gölet gibi alana girerek çamur banyosu yapıyor. Çamur banyosundan sonra hastalar hamama girerek doğal kaynak suyunda bir süre bekliyor. Ziyaretçiler, bu şekilde hastaların sağlıklarına kavuştuğunu söylediler. Mahallede yaşayan kişiler, doğal kaynak suyunun içilebildiğini de söyleyerek, bu sayede kum döken hastaların şifayı bulduğunu söylediler. Pek çok hastalığa iyi gelen kaplıcanın yalnızca sedef hastalığı için iyi gelmediğini aktardılar. Mahalle sakinleri ayrıca harabe durumdaki hamama ve çevresine yetkilerin sahip çıkmasını beklediklerini belirtti.

Hayvanlar İçin De Şifalı Su

Kaynağın yanında İHA’ya açıklamalarda bulunan Alpu ilçesi Yunus Emre Mahallesi Muhtarı İsmail Cardalak, Alpu Uyuzhamam Kaplıcası suyunun uyuz ve kaşıntı gibi problemlere iyi geldiğine dikkat çekti. İçtiğiniz zaman kum döker diyen Cardalak, çoğu şifalı suyun içilmeyip bu suyun içildiğini belirtti. İsmail Cardalak Alpu Uyuzhamam Kaplıcası suyunun içildiği zaman kumu döktüğüne şahit olmuştur. Eski dönemlerde insanların hayvanları hastalandığında bu kaplıcaya getirdiğini ve bu kaplıca suyuna sokarak iyileştirdiğini sözlerine eklemiştir.

Alpu Uyuzhamam Kaplıcasına Ulaşım

Alpu Uyuzhamam Kaplıcası ulaşımı nasıl yapıldığı pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Bu kaplıcaya ulaşmak için pek çok seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler şu şekildedir:

  • Eskişehir güzergahı üzerinden ilçeye özel araçlar ile beraber rahat bir şekilde gidilebilir.
  • Şehrin merkezinden kalkan Eskişehir-Alpu otobüsleriyle gidilebilir.
  • Pek uygun bir seçenek olmasa da taksi kullanılarak gidilebilir.

Alpu Uyuzhamam Kaplıcası ziyareti yapacaksanız konukevi, pansiyon ve otel gibi seçeneklerinde konaklayabilirsiniz. İlçeyi ziyaret eden kişiler, istedikleri konaklama seçenekleri dahilinde konforlu bir şekilde konaklama imkanı elde etmektedirler