background

Ilıcaköy Ilıca

Ilıcaköy Ilıca

Ilıcaköy Ilıca

Ilıcaköy Ilıca

Eskişehir ilinin sahip olduğu termal sular, sağlık bakımından sayısız faydalarıyla seçilmekte ve ilgi görmektedir. Bunlar içerisinde özel faydalarıyla adından söz ettiren Ilıcaköy Ilıca, birçok minerali bünyesinde birleştirerek insan sağlığına faydalı birçok etkene sahiptir. Seyitgazi ilçesinin Ilıcaköy köyünde bulunan kaplıca, şifalı suyu nedeniyle birçok hastalıkların tedavi sürecinde oldukça etkili sonuçlar almaya neden olmaktadır. Bulunduğu yeri sadece sağlık açısından değil eşsiz doğası nedeniyle de oldukça esrarengizdir. Çam ormanlarının arasında yer alan bu ılıca, hem eşsiz güzelliği hem de sağladığı faydalar nedeniyle köy halkının ve çevre insanının ilgisini çekmektedir.

Ilıcaköy Ilıca Termal Sularının Sağladığı Faydalar

Zengin mineral içeriği nedeniyle birçok hastalığın birebir tedavisi niteliğinde olmakla birlikte birkaç hastalığında da destekleyici tedavisinde kullanılan şifa deposu sular, insan vücuduna birçok fayda sağlamaktadır.

  • Bronşit, astım gibi birçok solunum yolu hastalıklarının tedavisinde etkilidir.
  • Alerji ve nefes darlığında kullanılan iyileştirme yöntemlerinden biridir.
  • Akne, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında rahatlatıcı özelliği ile tercih edilmektedir.
  • Romatizma hastalığı için olumlu sonuçlar alınmaktadır.
  • Kireçlenmenin giderilmesinde düzenli kullanımı büyük faydalar sağlamaktadır.
  • Felç durumunda kas ve iskelet sisteminin çalışmasını destekler.
  • Böbrek taşlarının düşürülmesinde ve idrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde etkililiği kanıtlanmıştır.
  • Kadın doğum hastalıkları ve kısırlıkta destekleyici tedavi niteliğinde uygulanmaktadır.
  • Sinir bozukluklarının tedavisinde önemli bir yere sahiptir.

Saydığımız faydaların yanı sıra daha birçok faydası bulunan bu Ilıcaköy Ilıca’nın suları, hem fizyolojik hem de psikolojik sağlık için oldukça önemlidir.

Ilıcaköy Ilıca’nın Sağlık Turizmindeki Önemi

Jeolojik bakımdan genç bir yapıya sahip olan Türkiye’nin sağlık  turizmi açısından en önemli merkezlerinden biri olan bu ılıca, aslında hakkettiği değeri daha görmemektedir. Bu eşsiz mekanın faydalarından yararlanmak isteyen misafirler ne yazık ki konaklama tesislerinin bulunmaması nedeniyle birçok halde vazgeçmekteler. Etrafında kamp kurarak yetinmek zorunda kalmak özellikle ağır hastalar ve yaşlılar için elverişli değildir. Yine de sağladığı faydalar nedeniyle seyahatçilerin dikkatini çeken bu ılıca, daha gelişmiş bir çevreye sahip olursa yıl boyunca daha çok misafir ağırlar ve daha çok kişiye şifa  kaynağı olur.