background

Eskişehir Atatürk Stadyumu

Eskişehir Atatürk Stadyumu

Eskişehir Atatürk Stadyumu

Atatürk Stadyumu

20 Kasım 2016 yılında Eskişehirspor ve Yeni Malatyaspor arasında oynan maçla hizmete açılan Atatürk Stadyumu, 34 bin 930 kişilik seyirci kapasitesine sahiptir. Basın mensuplarına ve misafir seyircilere ayrıca koltukların ayrıldığı stadyum toplan 16 bloktan oluşmaktadır. Resmi kayıtlarda Eskişehir Yeni Stadyumu olarak geçen stadyum önceki stadyumu adıyla yene de halk tarafından Atatürk’ün ismi de eklenerek kullanılmaktadır. Stadyumun ev sahipliğini Eskişehirspor yapmaktadır. Hatta yapılan ilk maçta da Eskişehirspor Yeni Malatyaspor’u 2-0 yenmiş.

Atatürk Stadyumu’nun Kapsadığı Alanlar

Yeni stadyum büyük bir açık ve kapalı alana sahiptir. İster seyirci koltuğu bakımından isterse de başka ihtiyaçlara yönelik tasarlanmış alan bakımından büyük bir alanı kapsamaktadır. Stadyumun büyük kapasiteli açık ve kapalı otoparkları bulunmaktadır. Donanımlı antrenman salonu ve soyunma odaları ile birlikte Atatürk Stadyumu’nun kapsadığı alanlar incelendiği zaman birçok bölümlerinin olduğunu görmekteyiz:

  • Basın açıklama odaları
  • Masaj salonları
  • Ambulans itfaiye ve takım otobüslerinin girişi bölümü
  • Seyirciler için fuaye
  • Localar
  • Restoranlar
  • Protokol salonları
  • Kamera odaları
  • TV-radyo anlatım alanları

Saydığımız alanlar farklı katlarda hizmet vermektedir. Basın açıklama odaları, soyunma odaları ve masaj salonları zemin katta bulunmaktadır. Araçların girişleri de zemin kattan yapılmaktadır. Fuaye alanları birinci katta bulunuyor. Localar ve restoranlar ikinci kattadır. Üçüncü katta ise protokol salonları, basın çalışma alanları bulunmaktadır. Diğer alanlar ise dört ve beşince katlara yayılmıştır. Birçok futbol maçı için yaptığı ev sahipliğiyle yüksek kapasiteli seyirci ve basın mensuplarını ağırlayan bu stadyum hem alan hem kapasite olarak ihtiyaçları karşılamakta, standartlara cevap vermektedir.

Atatürk Stadyumu’nun Özellikleri

Atatürk Stadyumu’nun özellikleri arasında birkaç husus özellikle dikkat çekmektedir. Stadın neresinden izlerseniz izleyin seyir zevki oldukça yüksektir. Bu da stadın doğru tasarımıyla ilgili bir özellik olarak görülmektedir. Ayrıca akustiği çok iyi ayarlandığı için yüksek sese müsait durumdadır. Aynı zamanda rakibi baskı altına alabilmek için stadyum oldukça ideal bir durumda. Yeni stadyum maç seyrine gelen birçok kişinin beğenisini toplamaktadır. Hem tasarımı hem atmosfer bakımından seyircisine zevkli anlar yaşatan stadyum Türkiye’nin en kapasiteli ve donanımlı stadyumlarından biridir.