background

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi, 19. yüzyıldan kalma bir yapıdır ve uzun seneler boyunca Ermeni Kilisesi olarak hizmet vermiştir. Yapının kubbesi, kendisine özel olan yapısı ile her zaman dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadır. İlerleyen senelerde, sinema hizmeti sunmuştur. Bu yapı Tepebaşı Belediyesi tarafından restore çalışması yapılarak Zübeyde Hanım Kültür  Merkezi yapılmıştır. Kültür merkezi düzenli bir şekilde Eskişehir halkının kültürel ve sanatsal çalışmalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Haftanın her günü yoğun aktivite programı ile resmi kurum, okul, firma ve şirketlerin; uluslararası kongreler, uluslararası kongreler, seminerler, film galaları ve gösterimleri, tiyatro ve konser gibi organizasyonlar için güzel bir seçenektir.

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi Özellikleri

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi özellikleri şu şekildedir:

  • Kültür merkezinin 440 kişilik kapasiteye sahip salonu bulunmaktadır.
  • Tiyatro ve benzeri gösteriler için geniş bir fuaye alanına sahiptir.
  • Kitap kafesi sayesinde ziyaretçilerini memnun etmektedir.

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi 2018 senesinde aralarında 29 gösteri, 13 eğitim, 6 tören, 4 seminer, 6 panel, 43 konser ve 108 tiyatronun bulunduğu 210 kişilik etkinlikte yaklaşık olarak 91.000 kişiye kaliteli bir şekilde hizmet vermiştir.

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nin Özellikleri

1250 metrekarelik bir alana sahip olan Zübeyde Hanım  Kültür Merkezi binasının sahip olduğu özellikler şu şekildedir:

  • 1 adet dans salonu,
  • 1 adet müzik sınıfı,
  • 1 adet sohbet ve kütüphane salonu,
  • 1 adet resim sınıfı,
  • 2 adet hobi atölyesi sınıfı,
  • 1 adet 20 kişilik bilgisayar sınıfı bulunmaktadır.

Hem yetişkinlerin hem de çocukların sanat ve kültür alanında yararlanacakları tüm olanaklar kültür merkezinde mevcuttur. Zübeyde Hanım  Kültür Merkezi çocuklar için halkoyunları, perküsyon, gitar, bale kursları vermektedir. Aynı zamanda yaz mevsiminde yaz sanat okulları ile değerlendirecekleri haftanın 5 gününe yayılan kültür ve sanatın bir arada olduğu hem öğrendikleri hem de eğlendikleri etkinlikler bulunmaktadır. Yetişkinler için ise Türk sanat müziği, Türk halk müziği, bağlama, resim, gitar, seramik, ahşap boyama, bilgisayar eğitimi, dericilik, pilates, zumba gibi daha pek çok kurs seçeneği vardır.