Zerdeçallı Mercimek Çorbası

Zerdeçallı Mercimek Çorbası hakkında detaylı bilgiler

Ürün Adı:Zerdeçallı Mercimek Çorbası
Ürün Grubu: Ayten Usta / Çorbalar
Özet Bilgi:

ZERDEÇALLI MERCİMEK ÇORBASI TARİFİ

1 su bardağı kırmızı mercimek
1 adet patates
1 adet kuru soğan
1 adet havuç
1 adet kereviz sapı
2 yemek kaşığı tereyağı
7 su bardağı su
1 tatlı kaşığı zerdeçal
kaya tuzu

  • patates havuç ve soğanı soyun ve iri parçalara bölün.
  • Mercimeği bol  su ile yıkayıp tencereye koyun.
  • Suyu, doğranmış sebzeleri, kereviz sapını ve tuzu mercimeğe ilave edip ocağın altını yakın.
  • Kaynamaya başlayınca altını kısıp üzerinin kefini alın.
  • Kısık ateşte yaklaşık 40 dakika pişirin.
  • Pişen çorbayı bir süzgeç yardımı ile dikkatlice başka bir tencereye süzün Bu arada süzekte kalan sebzeleri bir çatal yardımı ile ezin ve çorbaya ekleyin.
  • tencereyi tekrar ocağa koyup altını kısık ateşte açın.
  • Çorbaya zerdeçalı ekleyip güzelce karıştırın.
  • Bu arada bir tavada tereyağını hafifçe yakıp çorbaya ekleyin.
  • Altını kapatıp servis edin.


Zerdaçallı Mercimek Çorbası

Mercimek de Türkler tarafından eskiden beri tanınmaktaydı. başlangıçta mercimeğe yasımuk veya yesimuk dedikleri görülüyor. Mercimek sözünü batıya doğru kaydıkça daha çok benimsediler ve bunu geliştirdiler. Selçuklular Anadolu‟ya gelmeden önce Bizansın, Anadolu‟nun batısında, sarı mercimek yetiştirdiği bilinmektedir.  Selçuklular  döneminde  de  ziraatı  yapılan mercimek, bazen fareler tarafından zarara uğratılıyordu. Eflaki, “Yine Sutan Veled buyurdu ki: bir gün iki fakih babamı ziyarete gelmişler ve hediye olarak da bir parça mercimek getirmişlerdi”   demiştir.  Öyle anlaşılıyor ki mercimek hediye götürülecek kadar önemli bir bakliyattı.

Murat Belge ise mercimek hakkında şunları yazar “... onun da kökü eski Ortadoğu medeniyetlerinde; Mezopotamya ve Mısır'da büyük çapta yetiştirildiği anlaşılıyor. Örneğin Caligula zamanında Roma'ya dikilen Mısır obeliski bir geminin içine yüklenen mercimek yığınına yatırılarak taşınmış. Mercimek çorbası, Roma ordusunun başlıca yiyeceğiydi. Baklagil cinslerinin adları, Roma'da aile adı olarak da kullanılmıştır: Cicero nohuttan (cicero), fabius bakladan (fabius yani Yunanca favanın Latincesi), Lentulus mercimekten (lentulus) gelir. Bezelyeden Pisolus da vardır.” Mercimek sözcüğü Farsçada gözbebeği'ni tanımlayan 'merdümek' sözcüğünün Türkçedeki söylenişi. Merdümek sözcüğünün 'küçük ve yuvarlak' olan gözbebeğini tanımlaması, niye gözbebeğine benzeyen bitkinin de adı olduğunu da açıklıyor.

Genel Özellikler

Henüz herhangi bir yorum yazılmadı.

Yorum Ekle