ESKİŞEHİR TANITIM

Parklar, Müzeler, Tarihi Yerler, Yöresel Lezzetler

ESKİŞEHİR'İN GEZİLECEK YERLERİ BİTMEZ...

İçinden geçen Porsuk çayının, kaplıcalarının ve yeşilin her tonunu barındıran yeşil alanlarının bulunduğu Eskişehir, Türkiye'de görülmesi gereken yerleri arasında ilk sıralardadır. Eskişehir'in gezilecek yerleri bitmez. Midas Anıtı, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Lületaşı Müzesi, Porsuk Çayı, Kent Park, Sazova Parkı vs... Eskişehir, doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle yıl içerisinde birçok ziyaretçi kabul eder ve bu ziyaretçiler sonraki yıllarda yeniden gelmek isterler. İşte bu yüzden Türkiye'nin en çok tekrar ziyaret edilen şehri ESKİŞEHİR'dir

Eskişehir Yöresel Lezzetler

Eskişehir yöresel yemekleri denildiğinde akla ilk gelen lezzetlerden biri olan Tatar ve Kırım kültürüne has çibörek; Kıpçak lehçesinde “lezzetli börek” anlamına gelmektedir. Genellikle yazımı “Çiğbörek” olarak geçse de doğrusu “Çibörek‘tir.” Açılan hamurun içi soğan, kıyma ve baharat karışımı ile doldurulduktan sonra hamur yarım ay şeklinde kapatılır. Kızgın yağda kızartılarak servis edilir. Eskişehir'in birçok farklı bölgesinde bulunan restoranlarda bu lezzeti tadabilirsiniz.

Balaban Köfte Eskisehir'in yöresel tatlarından olan enfes bir lezzetdir. Balabanı diğer kebaplardan ayıran en büyük özelliği önceden dinlendirilip pisirilen dana etlerin kemik suyu ile harmanlanıp, Yöresel Terayağı ve yoğurt ile servis edilmesidir. Eskisehir'de bir çok mekanda bu lezzeti tadabilirsiniz. Fakat AYTEN USTA Gurme Restoran'da Restoranın kendine özgü sunumuyla Balaban kebabının bir çok çesidini bulmanız mümkün. Balaban Köfte, Balaban Karısık, Balaban Et gibi farklı türlerde sunumları mevcuttur. Eskisehir'e uğradığınızda mutlaka bu lezzeti tadmanızı tavsiye ederiz

Balaban Kebap Eskisehir'in yöresel tatlarından olan enfes bir lezzetdir. Balabanı diğer kebaplardan ayıran en büyük özelliği önceden dinlendirilip pisirilen dana etlerin kemik suyu ile harmanlanıp, Yöresel Terayağı ve yoğurt ile servis edilmesidir. AYTEN USTA GURME Restoran'da Restoranın kendine özgü sunumuyla Balaban kebabını tadabilirsiniz.

Eskişehir yöresine özgü bir tatar yemeği olan kıygaşa, aynı zamanda arife ve kandil günlerinde pişirilip komşulara dağıtılan ve komşuluk ilişkilerinin pekişmesini sağlayan bir gelenektir. Mayalı hamurun içine çörek otu veya kıyma konularak şöyün kazan denen kazanlarda, bol yağ içinde kızartılarak yapılmaktadır.

Eskişehir’in özellikle Odunpazarı semtiyle özdeşleşmiş bir yemek olan haşhaşlı gözleme; çok ince olmayacak şekilde açılan kat kat hamurlara, sıvı yağla inceltilmiş haşhaşın sürülüp, toprak saçta pişirilmesiyle hazırlanır.

Yöresel Eskişehir yemeklerinin bir simgesi olarak görülen met helva; bir çeşit tatlıdır. Un, şeker, limon, yağ ve su kullanılarak yapılmakta ve 6 santim uzunluğunda, 2-3 santim çapında hazırlanıp yatay olarak kesilerek servis edilmektedir. Met helvanın kıvamını tutturmak oldukça zor olduğundan ve bu iş ustalık gerektirdiğinden; en mükemmel lezzeti yakalamak için bu helvayı, şehrin tanınmış mekanlarından almanızda fayda vardır. 

Kuru çicek bamya genelde Eskişehir de iplere dizili olarak satılan bir kuru sebzedir. Ege ve iç Anadolu Bölgesinde pişirilir. Özellikle Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde özel günlerde ve düğün yemeklerinin sonunda içilir. Ağır bir yemeğin ardından sindirimi kolaylaştırdığına inanılır. Çorba için çok küçük bamyalar uygundur. Soğanlar kavrulurken zar şeklinde doğranmış kuzu eti ve kuyruk yağı da katılabilir.

İlk önce un maya kullanılmadan yoğurt ve margarinle yoğrulur. Elde edilen hamur ikiye ayrılır. Hamurun yarısı açılarak siniye yerleştirilir. Daha önceden hazırlanan iç malzeme, kavrulmuş kıyma, karabiber ve haşlanmış pirinç hamurun üzerine sürülür. Hamurun öteki yarısı ise iç malzemenin üzerine serilir. Hamurun kenarları birleştirilir. Üzerine yumurta sarısı sürülür. Hamur baklava dilimleri haline geldikten sonra tepsi içerisinde fırında pişirilir.

Kemikleriyle birlikte haşlanıp ardından kemiklerinden ayrılan bir tavuğun pirinç ve baharatlarla olan muhteşem lezzeti, yufka haline getirilen hamurların arasına saklanıp fırındaki yolculuğuna gönderiliyor.

Bir Eskişehir klasiğidir kış günlerinde boza içmek. Eskişehir'de bozanın en güzeli de Köprübaşında bulunan Karakedi Bozacısında yapılır.Köprübaşındaki şubesinde ayaküstü boza içebilirsiniz. Hafif ekşili, tatlı ve yoğun kıvamlı Karakedi bozası aslında içilmekten çok yenir. Karakedi'de masalarda bozayı yiyebilmeniz için çay kaşıkları vardır. Kökeni Orta Asya'ya dayanan ve buğdayın fermentasyonu ile yapılan bu içecek Karakedi'de mısır ile yapılıyor.

Tutmaç bir çeşit "erişte aşı" demektir. Türkler arasında çok yaygındır. Tutmaç, eski Türklerde geniş olarak, erişte gibi hamur parçalarından hazırlanmış, yemekler idiler. Biz nasıl bugün, makarnayı haşladıktan sonra bir süzgeçten geçiriyor isek; eski Türkler de tutmaç hamurları için, ayrı bir süzgeç kullanıyorlardı. Kaşgarlı Mahmud'a göre, XI. yüzyılda Türkler bu süzgece, çavlı adını verirlerdi (3,442). Derleme Sözlüğü içinde Anadolu'da söylenen çolu, çoğlu adlı süzgeçler bulunmaktadır.