ESKİŞEHİR TANITIM

Parklar, Müzeler, Tarihi Yerler, Yöresel Lezzetler

ESKİŞEHİR'İN GEZİLECEK YERLERİ BİTMEZ...

İçinden geçen Porsuk çayının, kaplıcalarının ve yeşilin her tonunu barındıran yeşil alanlarının bulunduğu Eskişehir, Türkiye'de görülmesi gereken yerleri arasında ilk sıralardadır. Eskişehir'in gezilecek yerleri bitmez. Midas Anıtı, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Lületaşı Müzesi, Porsuk Çayı, Kent Park, Sazova Parkı vs... Eskişehir, doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle yıl içerisinde birçok ziyaretçi kabul eder ve bu ziyaretçiler sonraki yıllarda yeniden gelmek isterler. İşte bu yüzden Türkiye'nin en çok tekrar ziyaret edilen şehri ESKİŞEHİR'dir

Eskişehir Ulaşım

Yüksek Hızlı Tren'in (YHT) hizmete girmesiyle İstanbul Eskişehir arasındaki ulaşımın en çabuk, konforlu ve hesaplı yolu haline geldi. İstanbul - Ankara ve İstanbul - Konya arasında çalışan Yüksek Hızlı Tren'in duraklarından biri de Eskişehir ilimiz. Yüksek Hızlı Tren Sefer ve Durakları - İstanbul Eskişehir Ankara arasında sefer yapan hızlı trenlerin durakları sırasıyla şunlar; Pendik, Gebze, İzmit, Arifiye, Bilecik, Bozüyük, Eskişehir, Polatlı, Sincan Ankara - İstanbul Eskişehir Konya Yüksek Hızlı Treni'nin durakları; Pendik, Gebze, İzmit, Arifiye, Bilecik, Bozüyük, Eskişehir, Konya - Ankara Konya hızlı treninin durakları ise Ankara, Sincan, Polatlı, Konya - Yüksek Hızlı Tren; İstanbul, Ankara, Eskişehir Konya arasında sefer yaparken tren ve otobüs bağlantılarıyla İzmir, Bursa, Antalya, Kütahya, Karaman, ve Denizli gibi illerimize de ulaşım sağlanmaktadır.
Bilet Rezervasyon ve Satış Bilgisi için Tıklayınız

Eskişehir ile bölgedeki şehirler arasında hava taşımacılığı yapılabilmesi ve havacılık alanında kaliteli eğitim verilebilmesi adına Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi tarafından kurulan Eskişehir Anadolu Havalimanı, 1989 yılından bu yana uçuşlara ev sahipliği yapıyor. Tek terminal binasına sahip Eskişehir Anadolu Havalimanı’ndan Trabzon, Gaziantep, Diyarbakır, İstanbul, Adana ve Dalaman’a şehirlerarası, Brüksel, Lyon ve Nürnberg’e ise uluslararası uçuş hizmeti veriliyor. Her yıl 50 bini aşkın yolcu, Eskişehir Anadolu Havalimanı’nı kullanarak seyahat ediyor. Şehir merkezinin sadece birkaç kilometre dışında yer alan konumuyla yolcular için kolay ulaşım olanağı sağlayan Eskişehir Havalimanı’ndan Eskişehir’in merkezine taksi, otobüs ve özel servis gibi araçlarla yolculuk yapabilirsiniz. Havalimanından tren istasyonuna gelerek Ankara, İstanbul ve Konya gibi şehirlere hareket eden hızlı trenlere binebilirsiniz. Özellikle yaz döneminde Belçika gibi Avrupa ülkelerinden yapılan seferlerle de Eskişehir Havalimanı’na ulaşım mümkün. Eskişehir Havalanı için birçok uçak bileti satışı yapan firmadan biletlerinizi alabilirsiniz.

Eskişehir Şehir İçi Ulaşım
Şehir Merkezinde birçok noktaya hızlı ve kolay ve rahat bir şekilde ulaşım sağlanması amacıyla Avrupa’dan örnek alınan tramvay taşımacılığı Eskişehir halkına güvenli, konforlu, temiz, ekonomik ve programa uygun toplu taşımacılık hizmeti sunmaktadır. Eskişehir Tramvay Ağı, 7 hattan oluşan ve şehrin iki üniversitesini birbirine bağlayan toplam 61 duraktan oluşan Eskişehir'deki ulaşım ağı. Toplam hat uzunluğu 45 km'dir ve Yapı Merkezi tarafından anahtar teslim olarak inşa edilmiştir.
Eskişehir Tramvay Haraket Saatleri ve Fiyatları İçin Tıklayınız

Eskişehir Şehirler Arası Otobüs Terminali
Eskişehir Otogarı konum itibariyle şehrin biraz dışında, Eskişehir’in Tepebaşı ilçesinin Şeker Mahallesi’nde yer almaktadır. Otogardan birçok büyük şehre ve Eskişehir’in ilçelerine ulaşım sağlamanız mümkündür. Eskişehir Otogarı’na ulaşım ise oldukça rahat ve kolaydır. Tramvay, belediye otobüsleri ve taksilerle otogara ulaşmanız mümkündür. Tramvayın son durağının bu otogarda yer alması nedeniyle Bölgeye en rahat ulaşımı tramvay ile sağlayabilirsiniz. Konum olarak ülkenin en önemli kavşaklarından birinde yer alan Eskişehir’e gün boyu yüzlerce otobüs seferi düzenlenmektedir. Otobüs ulaşımı ile Eskişehir-İstanbul arası yaklaşık 4-4,5 saat, Eskişehir-Ankara arası 3-4 saat, Eskişehir-Bursa arası 2-2,5 saat ve Eskişehir-Antalya arası yaklaşık 5-6 saat sürmektedir. Eskişehir otobüs ulaşımı ise günümüzde Nilüfer, Kamil Koç gibi büyük otobüs firmaları ve Eskişehir’in bölgede söz sahibi olan İsmail Ayaz ve Buzlu gibi firmalarıyla sağlanabilmektedir.

Eskişehir şehir içi ulaşımında kullanabileceğiniz bir diğer ulaşım aracı da belediye otobüsleridir. Belediye otobüslerini kullanarak şehrin birçok noktasına ulaşmanız mümkündür. Kırmızı, siyah ve mavi şeklinde 3 farklı renk ile gruplandırılan belediye otobüsleri, 79 güzergahta ulaşım hizmeti vermektedir. 

Eskişehir şehir içi ulaşımında kullanılan ticari taksiler ise şehrin merkezi yerlerinin birbirine yakın olması ve uzun mesafeli yolculukların yapılmaması sebebiyle diğer büyük şehirlere oranla biraz daha yüksek fiyatta bir ulaşım imkanı sunmaktadırlar. Şehir merkezinde yapılan yolculuklar ortalama 10-20 dakika arası sürüyor olup merkezden otogara taksi ile gitmeyi düşünüyorsanız, bu mesafe yaklaşık 15-25 TL tutarındadır.

Eskişehir’in Porsuk Çayı’nda eğlence ve turistik amaçlı seyahat imkanı sağlayan gondol ve botları kullanarak keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Venedik kanallarıyla özdeşleşmiş gondol yolculuğunun bir benzerini ülke dışına çıkmadan Eskişehir’de yapmanız mümkündür. Porsuk Çayı’nda yapılan bot turları hafta içi 13.00-19.00, hafta sonu 13.00-20.00 saatleri arasında, Köprübaşı-Tülomsaş güzergahında yapılmaktadır. Bot turunun kişi başı ücreti ise 1,5 TL’dir. Bota nazaran daha nostaljik bir görünüme sahip gondollarla yapılan turun bedeli ise 15 TL’dir ve gondollara 4 kişiye kadar binmek mümkündür. (Fiyatlarda değişiklik olabilir.)

Özellikle yaz aylarında dönem dönem seferler düzenleyen ve Odunpazarı’ndan hareket etmekte olan turistik gezi otobüsüne denk gelirseniz, bu otobüs ile kapsamlı bir şehir turu atmanız mümkün olmaktadır.