ESKİŞEHİR TANITIM

Parklar, Müzeler, Tarihi Yerler, Yöresel Lezzetler

ESKİŞEHİR'İN GEZİLECEK YERLERİ BİTMEZ...

İçinden geçen Porsuk çayının, kaplıcalarının ve yeşilin her tonunu barındıran yeşil alanlarının bulunduğu Eskişehir, Türkiye'de görülmesi gereken yerleri arasında ilk sıralardadır. Eskişehir'in gezilecek yerleri bitmez. Midas Anıtı, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Lületaşı Müzesi, Porsuk Çayı, Kent Park, Sazova Parkı vs... Eskişehir, doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle yıl içerisinde birçok ziyaretçi kabul eder ve bu ziyaretçiler sonraki yıllarda yeniden gelmek isterler. İşte bu yüzden Türkiye'nin en çok tekrar ziyaret edilen şehri ESKİŞEHİR'dir

Eskişehir Gezilecek Yerler

2007 yılında ziyaretçileriyle buluşan Espark Alışveriş Merkezi Eskişehir'in odak noktası konumundadır. Espark Alışveriş Merkezi 4 kat, 150 mağaza ve 1100 araçlık 4 kat otoparktan oluşmaktadır. Espark’ta ayrıca ücretsiz olarak yararlanılabilen iki adet bebek odası, revir odası ve mescit bulunmaktadır. Bebek arabaları ve yemek katında bebek mama sandalyeleri bebekli ailelerin hizmetindedir. Engelli ziyaretçilerimizin kullanabilmesi için tekerlekli sandalyeler mevcuttur. Yıl boyunca düzenlenen farklı aktivitelerle ziyaretçileriyle buluşmayı hedefleyen Espark saat 22:00'a kadar açıktır.

Eskişehir’lileri dünyanın en seçkin markalarıyla çağdaş bir ortamda buluşturan NeoPlus’ın temeli 2005 yılında atıldı ve 1 Nisan 2007 tarihinde de ziyaretçilere kapılarını açtı. Eskişehir’in ilk Outlet ve Yaşam Merkezi olan NeoPlus, Tepebaşı Mahallesi’nde 50 bin m²’lik açık alana sahip arsa üzerinde, şehrin gelişim aksında, farklı mimari çizgisi ile Eskişehir’lilerin hayatına renk katıyor. Her gün saat 10.00 – 22.00 arasında hizmet veren NeoPlus, Eskişehir’in en büyük hipermarketi CarrefourSA, Tekzen Yapı Market, Teknosa, Boyner Outlet, Mudo, LCW, FLO, Koton, E-bebek, Nike Factory Store, LocoPoco gibi dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen markalarından oluşan 70’i aşkın mağaza, 1850 araçlık ücretsiz kapalı otoparkı, cafe ve restoranları, sergi ve konser alanları, çocuklar için çeşitli oyuncak ve giyim mağazaları ile Eskişehir’e yeni bir boyut getiriyor.

1916’da Sultan Reşad tarafından yaptırılan Reşadiye Camii yıkılmış ve 1969-1978 tarihleri arasında yeniden yaptırılmıştır. Güzel mimarisiyle dikkat çekiyor. Yapının Mimarı Cevat Ülger'dir. Reşadiye Cami arkasında Eskişehir Valiliği ve eski Adliye binası yer almaktadır. Reşadiye Camii’nin bulunduğu alan şehrin en hareketli noktalarından biridir. Caminin devamında Taşbaşı Çarşısı ile İki Eylül Caddeleri yer alır. Bu bölgenin devamında yer alan Köprübaşı ise Porsuk Çayı’nın şehir merkezinden geçtiği en hareketli noktadır. Adalar Bölgesi olarak bilinen yerde düzenlenen gondol ve bot turlarına katılarak Porsuk Çayı üzerinde gezinebilirsiniz.
Adres: Reşadiye Camii, Odunpazarı /Eskişehir  

Eskişehirspor'umuzun yeni stadı olan Yeni Atatürk Stadyumu TOKİ tarafından Sazova bölgesinde yapılmıştır. Stadyum, 533 basın mensubu, 1191 misafir seyirci olmak üzere toplam 34.930 kişi kapasitelidir. Ayrıca statta engelli seyirciler ve refakatçileri için 200 kişilik bir bölüm ayrılmıştır. Toplam 16 bloktan oluşan yeni stad 86.783 m2 kullanılabilir alana sahiptir. 1148 araçlık açık otoparkının 35.310 m2 alana kurulduğu stadımızda ayrıca 502 araçlık 17.020 m2lik bir de kapalı otopark bulunuyor. Kapalı otoparkın bulunduğu bodrum katta ayrıca antrenman salonu ve soyunma odaları yer alıyor. Stadın basın ve protokol girişleri de yine bu kattan sağlanıyor.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı
Eskişehir’in çok önemli bir değeri olan lüle taşının yeniden tüm dünyada etkin tanıtımı ve pazarlanması, ayrıca geleneksel sanatlarımıza emek ve hayat veren lüle taşı ustalarımızın himaye ve teşvik edilmesi için 2005 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından hizmete açılmıştır. Bünyesinde yer alan 25 adet atölyesi ile el sanatlarımızın üretim, teşhir ve satışının yapıldığı Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Türkiye’de lüle taşını tanımak ve ürünlerini görmek isteyen vatandaşlarımızın ilk durağı haline gelmiştir.

Eskişehir’e büyük bir canlılık katan, Özdilek Eskişehir Alışveriş Merkezi; Anadolu Üniversitesi ve Hava Müzesi'nin karşısında bulunmaktadır. Şehrin önemli kavşak noktaları arasında yer alan Özdilek Eskişehir Alışveriş Merkezi, ziyaretçilerinin kolaylıkla ulaşabileceği konumuyla ön plana çıkmaktadır. Yeşil alanlar, açık otopark ve 622 araç kapasiteli kapalı otoparkıyla hizmet veren Özdilek Eskişehir Alışveriş Merkezi; aydınlık, ferah, güvenli ve rahatlığı ön plana çıkaran mimari özelliklere sahiptir.  Özdilek Eskişehir Alışveriş Merkezi; konumu, müşteri odaklı mimarisi, kalitesi ve teknolojisi ile modern bir alışveriş ve yaşam merkezi olarak tasarlanırken yılın her günü ziyaretçilerine rahatça alışveriş ve eğlence imkanı sunmaktadır. 

Kanatlı alışveriş merkezinde hazır giyimden oyuncağa, market alış verişinden spor giyime, aksesuardan eğlenceye, yemek seçeneklerinden sıcak, soğuk yemek ve içeceklere kadar birçok farklı kategoride dükkanlar bulunmaktadır.

Uluönder Kapalı Pazaryeri’nde kurulan ve Eskişehir ‘bit pazarı’ olarak da anılan eski eşya ve kuş pazarı yaz, kış aylarında vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. İkinci el ve ucuz eşyaların satıldığı pazar, kurulduğu günlerde renkli görüntüler oluşturuyor.

Eskişehir Merkez gezilecek yerler içinde de ünlü bir yere sahip olan Porsuk Çayı ve adalar bölgesi keşfedilmesi gereken noktalardandır. Şehir ikiye bölen ve Sakarya Irmağının en uzun kolu olan Porsuk Çayı, şehrin kalbinin attığı bölgelerden biridir. Porsuk Çayı'nda dilerseniz bot ve gondollarla ufak bir gezintiye çıkabilirsiniz. Gondol turları, Köprübaşı olarak da bilinen Eski Tepebaşı Belediye binasına doğru olan yerden yapılmaktadır. Esbot adı verilen bot seferleri ise hem turistik amaçlı turlar hem de ulaşım sağlamada hizmet vermektedir. Şehrin merkezindeki Atatürk Caddesi, Şair Fuzuli Caddesi, Doktorlar Caddesi arasında kalan ve Porsuk'un geçtiği alan halk arasında 'Adalar' bölgesi olarak anılmaktadır.

Hamamyolu Caddesi, Eskişehir kent merkezinde bulunan önemli alışveriş merkezleri ve hamamların bulunduğu bir caddedir. Eskişehir halkının alışveriş ihtiyacı için mutlaka uğradığı bu bölge Cumartesi günleri ve hafta sonları bir hayli kalabalıktır. Hafta içi akşam saatlerinde de bazen burası tıklım tıklım olmaktadır. Hamamyolu Caddesi Köprübaşı bölgesinden başlayarak Yediler Parkı‘na kadar uzanmaktadır. Bu bölge 2009 yılında tamamen trafiğe kapanmıştır. Cadde boyunca banka şubeleri, yerel ve ulusal firmaların ofisleri, esnaf lokantaları, her sektörden esnaflar bulunmaktadır. Özellikle bu bölgedeki giyim ve ayakkabı mağazaları önemli yer tutmaktadır. Yerel halkın günlük alışverişlerinde tercih ettiği hamam yolu, içerisinde hamamları, termal otelleri, aktarları, kuyumcuları, gıda ve şarküteri satış noktalarını, tekstil ve giyim mağazalarını barından çift taraflı büyük bir alan üzerindedir. Hamam yolundaki birçok yerden alışverişinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Esnaf Sarayı 32 yıldır Eskişehir ve çevre illerden gelen müşterilere hizmet vermektedir. Alışveriş Merkezi 3800 M2 alan üzerine kurulmuş olup 10 katlı bir yapıdan oluşmaktadır. Alışveriş merkezinde 475 işyeri ,54 adet büro ve 11 sosyal tesis toplam 540 işyeri bulunmaktadır. Alışveriş merkezinde 6 kat çarşı arası çift yönlü 8 adet yürüyen merdiven , 1 adet yük asansörü , 1 adet panoramik asansör ve Restaurant-Büro bölümüne ait 2 adet toplam 4 adet asansör çalışmaktadır. Alışveriş merkezinde gelinlikten kına kıyafetlerine, spor giyimden klasik giyime tarzınıza uygun tüm kıyafetlere, bilgisayardan telefona, oyun konsolundan kulaklığa, anneler gününden babalar gününe, sevgililer günüden yılbaşına. Sevdiğiniz insanları mutlu etmek için aradığınız hediyeyi Esnaf Sarayı'nda bulabilirsiniz.

Yunus Emre Halk Çarşısı Kurtuluş Kapalı Pazar yanında 25 yıldır uygun fiyat kaliteli ürün prensibiyle hizmet veriyor. Çarşı içerisinde alışveriş yapabileceğiniz giyimdem, tekstile herşey bulunmaktadır. Yanı başında bulunan kapalı pazardan sebze meyve ve diğer gıda ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

ESKİŞEHİR ÇARŞAMBA PAZARI - ÇARPA 
Her yaştan her kesimden insanların uğradığı, sadece çarşamba günleri Atatürk Bulvarı Hasan Polatkan Migros'un karşı sokağından başlayarak olabildiğince uzanan pazarda her tür şeyi bulmanızın mümkün olduğu, yaz aylarında hemen her markanın tişörtlerinin birebir taklitlerini çok ucuz bir fiyata bulabileceğiniz Eskişehir’in vazgeçilmez pazarı, Çok ucuzdur, çok kalabalıktır, çok eğlencelidir. Kısacası yok yoktur.

Eskişehir çarşı deninde ilk akla gelen yerlerden ve mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerinden biri Taşbaşı çarşısıdır. Yerel halkın günlük alışverişlerinde tercih ettiği bu çarşı, iki katlı ve birbirine bitişik dükkanlardan oluşuyor. Çarşıda; baharatçılar, aktarlar, kuyumcular ve tekstilciler hizmet veriyor. Klasik Anadolu çarşılarının tarzında, iki katlı ve bitişik nizamda bulunan dükkanları ile çarşıda baharatçılar, aktarlar, kuyumcular ve tekstilciler yer alıyor. Şehrin merkezi sayılabilecek İki Eylül Caddesi, Köprübaşı ve Hamamyolu Caddeleri’nden bu çarşıya bağlanan sokaklar yer alıyor. Çarşının giriş kısmına yakın konumda ise şehrin önemli dini yapılarından Reşadiye Camii yer alıyor.

Haller Gençlik Merkezi'de Eskişehir'de üniversitelilerin en çok bulunduğu yerler arasındadır. Geçmiş dönemlerde yaş sebze ve meyve hali olarak kullanılan bina, restore edilerek yeniden hayatla buluşmuştur. Yapılan restorasyon çalışmalarından sonra bina; kafelere ve hediyelik eşya satan dükkanlara ev sahipliği yapan şehrin turistik noktalarından biri haline gelmiştir.

Eskişehir barlar sokağı, şehrin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Espark ‘ı geçtikten hemen sonraki Haller’in karşı tarafında yer alan bölümdeki bir caddede boylu boyuna dizilmiş çeşitli barlardan oluşmaktadır. Bu caddede sadece barlar değil bunun yanı sıra meyhaneler, çeşitli türkü barlar ve eğlenceli clublar da yer alıyor. İlk gittiğiniz zamanlar çok sesli bir caddeymiş gibi görünebilir. Çünkü her bar ve işletme kendi müziğinin sesini sonuna kadar açıyor ve dışarıdan duyulacak şekilde bir ses yankılanıyor.  Ancak son zamanlarda ise yeni çıkan bir yasayla barlar seslerini kısarak yalnızca bar ile sınırlı şekilde duyulacak kadar sesini açıp müşterilerini memnun etmeye çabalıyorlar.